Stať sa investorom, aj keď toho o finančných trhoch veľa neviete, je možné celkom ľahko. Aby ste pritom ale neprišli o celý majetok, budete sa musieť správne rozhodnúť.
Ostávajú vám každý mesiac na účte zvyšné peniaze? Alebo ste si dlhší čas sporili, máte voľnú väčšiu sumu finančných prostriedkov a rozmýšľate, čo s nimi? Investovať bez skúseností je možné, investovať bez rizika nie. Ako na to?
Rozdiel medzi sporením a investovaním je jasný. Pri sporení získate po určitom čase späť svoje vložené peniaze navýšené o úrok. Ak sporíte v banke, financie máte zároveň zabezpečené Fondom ochrany vkladov. Ak by banka zbankrotovala, fond vám ich vráti až do výšky 100 000 eur. Výnosy z tradičných foriem sporení sú však nízke. Často nedosahujú ani mieru inflácie. To znamená, že vaše odložené peniaze nestíhajú rásť rýchlo ako ceny v obchodoch.
Investovanie je iná liga. Zhodnotenie vašich peňazí je podstatne zaujímavejšie. No pustiť by sa doň mali iba tí, ktorí si to môžu dovoliť a majú odvahu stráviť neistotu, že o časť svojich peňazí môžu prísť. Čím vyšší výnos, tým vyššie riziko. Idete do toho?
Doma si to spočítajte
Pravidlom je, že investovať máte peniaze, o ktoré si môžete dovoliť prísť. V prvom rade teda musíte zistiť, či máte dostatočne veľký majetok na to, aby ste časť z neho začali zhodnocovať s určitým rizikom. Spravte tak podľa nášho návodu, ako zrátať svoje aktíva a ako pozerať na pravidelné mesačné príjmy a výdavky.
Keď to budete mať za sebou, pustite sa ešte do rýchleho upratovania. Najskôr zoptimalizujte svoje dlhy – viete, aké úroky a poplatky hradíte za hypotéku, spotrebný úver, kreditnú kartu? Nebolo by vhodnejšie zabaliť ich do jedného spoločného úveru? Ako tretí krok odborníci odporúčajú zvážiť poistenie – vášho majetku a vášho života. Pozrite sa aj na ďalšie finančné produkty – nemáte uzatvorené predražené alebo nevýnosné zmluvy staršieho dáta, na ktoré ste možno už aj zabudli?
Predtým, než svoje peniaze začnete zhodnocovať investovaním, sa tiež uistite, že máte dostatočnú rezervu. Bez nej nad investíciami ani nepremýšľajte. Podľa posledných prieskumov až 10 % slovenských domácností nemá žiadne úspory na horšie časy. Len polovica všetkých domácností má finančnú rezervu na 6 mesiacov. A vy?
Koľko môžem, koľko chcem a ako rýchlo potrebujem
Pred výberom vhodného investičného produktu si zvážte:
- Akú veľkú sumu si môžete dovoliť investovať.
- Cieľ investície – chcete si kúpiť nové auto, postaviť veľký bazén, zabezpečiť deťom kvalitné vzdelanie alebo sebe dobrý dôchodok?
- Očakávaný výnos – koľko chcete, aby vaše peniaze zarobili.
- Bojíte sa rizika? Ako veľmi ste ochotní riskovať, že nezískate nielen sľubovaný výnos, ale prídete aj o časť investovanej sumy.
- Časové obdobie, v akom ste ochotní na výnos čakať. Ako dlho vám peniaze nebudú naozaj chýbať?
Do čoho investovať
Základná poučka znie, že máme investovať len do toho, čomu rozumieme. Čo máme na výber?
Investovať môžete do nehnuteľností, umeleckých diel či drahých kovov, ako je zlato a striebro. Takéto komodity voláme reálne aktíva. Je to skutočná vec, ktorú vlastníte a kúpili ste ju s tým, že ju plánujete v budúcnosti výhodnejšie predať.
Ďalšou z možností je vstúpiť do sveta kapitálového trhu. A to podľa svojich skúseností, množstva finančných prostriedkov a tiež odvahy riskovať môžete urobiť:
- individuálne – kúpou akcií, dlhopisov, cenných papierov,
alebo
- kolektívne – formou podielových či indexových fondov.
Svoju investičnú stratégiu môžete realizovať aj v oblasti kryptomien. Riziko je tu ale vyššie ako pri štandardnom obchodovaní s cennými papiermi.
Pokiaľ sa cítite neisto a chcete si nechať poradiť od niekoho, kto vás v ponuke lepšie zorientuje, zrejme sa rozhodnete využiť služby finančného sprostredkovateľa. Ešte predtým si však overte jeho dôveryhodnosť. Poradenstvo vo finančnej oblasti nemôže robiť len tak hocikto, činnosť sprostredkovateľov je regulovaná zákonom. Národná banka Slovenska spravuje register finančných agentov, ktorí absolvovali odborné skúšky z rôznych sektorov finančného trhu.
Ako môžem investovať
Ako sa stať investorom aj bez predošlých skúseností? Nič nepokazíte, ak vaša prvá zastávka na ceste k investícii bude v banke. Tie okrem klasických sporiacich bankových produktov, ako sú sporiace účty či terminované vklady, bežne ponúkajú domácnostiam investície do podielových fondov.
Ďalšou možnosťou je napríklad osloviť obchodníkov a správcovské spoločnosti priamo. Zoznam subjektov oprávnených obchodovať na trhu cenných papierov a v kolektívnom investovaní pravidelne aktualizuje NBS.
Formou investície je aj zriadenie doplnkového dôchodkového sporenia alebo investičného životného poistenia, ktoré môžete spraviť priamo na pobočke poisťovni či dôchodkovej spoločnosti.
Obrátiť sa môžete aj na obchodníkov s cennými papiermi, ktorí majú oprávnenie sprostredkúvať investovanie na kapitálových trhoch. Pokiaľ vám to dovoľuje vaša finančná situácia, môžete sa stať ich klientmi a využiť služby investičného poradenstva alebo riadenia portfólia.
V mene klienta investujú do individuálnych akcií, dlhopisov, podielových fondov, derivátov, komodít či drahých kovov. Spravujú váš majetok komplexne. Podmienka je bonita klienta s dostatočne veľkým majetkom, z ktorého sa dá vyskladať investičné portfólio.
Ak nepatríte do tejto kategórie, môžete využiť brokerov pre menej bonitných klientov. Tí fungujú ako online platformy, vstúpiť na burzu tak dokážete aj cez internet. Zriadenie takéhoto účtu je vo všeobecnosti jednoduché, investície v malých sumách sú však pomerne drahé pre vyššie poplatky za nákup a predaj.
Všetko na jednu kartu? Ani náhodou
Rozhodli ste sa, že sa stanete investorom a idete na to. Posledná rada znie, rozdeľujte riziko. Hovorí sa tomu aj diverzifikácia investičných možností. Preložené do ľudskej reči ide o to, aby ste nevložili všetky svoje úspory do jednej investície. Ak nakupujete akcie, nesústreďte sa len na jeden druh akcií, ale vytvorte si portfólio. Keďže ide o dlhodobý proces a vy viete, že vývoj na trhu sa mení, kým v jednej skupine možno práve budete pociťovať stratu, zisk na druhej strane túto stratu môže vyrovnať. Vďaka tomu si môžete zabezpečiť stabilný výnos.
zdroj/©2023 Inštitút bankového vzdelávania NBS, n.o.