Pri obyčajnom rožku si podľa opozičného politika obchodník prihadzuje až 80%, pri pive 95% a pri jogurtoch 50%. Pri mäse idú vraj tie percentá do takpovediac astronomických výšok. Známemu politikovi to mal potvrdiť istý producent mäsových výrobkov, od ktorého reťazce kupujú tovar a predávajú ho ďalej spotrebiteľom.

Ceny potravín stúpajú na Slovensku tempom, aké tu ešte nebolo. Dôvodov na to vraj majú obchodníci viac. Žiaľ, doplácajú na to najmä tí najzraniteľnejší – dôchodcovia, matky či otcovia samoživitelia, ale aj nízkopríjmové skupiny ľudí.

Ceny všetkého idú nahor doslova závratnou rýchlosťou. Žiaľ, vláda na to reaguje veľmi pomaly a ľuďom sa očakávanej pomoci prakticky nedostáva. Kritiku za to počúva najmä od opozície, ale aj od prezidentky SR Zuzany Čaputovej. Jedným z tých, ktorí nešetria kritikou, a to dlhodobo, je aj člen predsedníctva strany Hlas-SD Branislav Becík. Svoje výhrady sformuloval syn exministra pôdohospodárstva Stanislava Becíka na sociálnej sieti nielen v statuse, ale i vo videu.

Obchodné reťazce si žijú ako v rozprávke na úkor národa

Branislav Becík je presvedčený, že na Slovensku je doslova „klondajk zahraničných obchodných reťazcov“, a to na úkor nášho národa. „A to všetko s požehnaním tejto chorej vlády!!“ rozhorčene konštatuje hneď v úvode Becík, ktorý je aj starostom vo Dvoroch nad Žitavou.

Vláda namiesto toho, aby s obchodnými reťazcami spravila poriadok, tak ich v ich činnosti podporuje a pomáha im ešte viac bohatnúť…

Branislav Becík, člen predsedníctva strany Hlas-SD.

Podľa Becíka na potravinách dlhodobo profitujú hlavne obchodníci a veľké nadnárodné obchodné reťazce, ktoré svoje zisky vyvážajú do svojich materských krajín. Pri ich astronomických obchodných prirážkach, o ktorých hovorí aj vo videu, trpí celý náš národ, trpia poľnohospodári, trpia slovenskí potravinári… „A vláda namiesto toho, aby s obchodnými reťazcami spravila poriadok, tak ich v ich činnosti podporuje a pomáha im ešte viac bohatnúť…,“ dodáva na záver statusu Becík.

Aj na Slovensku je to tak. Aj na Slovensku si obchodníci a obchodné reťazce, ktoré majú materské sídla v Londýne, Paríži a iných európskych veľkomestách žijú ako v rozprávke, a to všetko na úkor nášho národa.

Tvrdí opozičný politik Becík.

Ako je možné, že v susedných krajinách kúpite v obchodných reťazcoch lacnejšie potraviny ako u nás? Aj vy ste zachytili škandalóznu informáciu ako české úrady odhalili predražené výrobky v českých obchodoch?“ pýta sa Becík na začiatku videa a vzápätí vysvetľuje, že išlo o šunku, ktorá bola predražená až o 255%!

Počas pandémie vykazovali rekordné zisky, počas pandémie vláda zatvárala malých slovenských obchodníkov a veľké supermarkety nechali kráľovsky žiť a zarábať.

Branislav Becík.

„Aj na Slovensku je to tak. Aj na Slovensku si obchodníci a obchodné reťazce, ktoré majú materské sídla v Londýne, Paríži a iných európskych veľkomestách žijú ako v rozprávke, a to všetko na úkor nášho národa,“ hovorí exministrov syn a dodáva, že on sám si odsledoval niektoré komodity. Presnejšie to, za čo ich obchodníci kupujú od slovenských potravinárov, a následne akú obrovskú prirážku si obchodné reťazce na ne dávajú.

Zdroj: fb / Branislav Becík

Reťazce si vraj prihadzujú brutálne marže

Tak pri obyčajnom rožku si podľa Becíka obchodník prihadzuje až 80%, pri pive 95% a pri jogurtoch 50%. Vytipoval tiež jedného producenta mäsových výrobkov, od ktorého reťazce kupujú tovar a predávajú ho spotrebiteľom. „A teraz pozor, v Terne si prihadzujú obchodníci priemerne viac ako 230%, v Tescu až 300%, ba v niektorých prípadoch až 380%, v Bille 220%, Metro 185%, Kaufland 274%, CBA v priemere 180% a Coop 172%. Tak čo? Už nám je jasné, že sa všetci skladáme na autá minimálne značky Ferrari a na super luxusné jachty nadnárodným spoločnostiam a ich majiteľom, ktorí si na Slovensku spravili Klondajk?“ pýta sa Becík.