Čo mám urobiť s poškodenými peniazmi?Neúmyselne zafarbené, požuté, vypraté či roztrhnuté bankovky môžete vymeniť

Eurové bankovky sú vyrobené z papiera zhotoveného z čistej bavlny, aby boli pružné a odolné voči opotrebovaniu. Napriek tomu sa stáva, že dôjde k ich poškodeniu. Najčastejšie ich omylom roztrhneme, vyperieme v práčke, požujú nám ich domáci miláčikovia alebo pomaľujú či nebodaj rozstrihajú deti. Ľudia tiež zvyknú nosiť zafúľané či obhorené bankovky, no problém nastáva až vtedy, keď sú na nich škvrny, keďže vzniká dôvodné riziko, že mohli byť zneutralizované pri krádeži. Samostatnú kategóriu tvoria mince, k poškodeniu ktorých nemohlo prísť úmyselne, napríklad vyvŕtaním diery.

Škvrny na tele bankovky sú väčšinou v poriadku, pokiaľ nie sú na okrajoch.

Zdroj: NBS

Natrhnuté, vypraté, pokreslené a pokrčené

V obchode vám ich nevezmú, a tak nezostáva iné, než sa začať zapodievať ich výmenou. Prečo to je ale nutné? Nejde o nič viac ani menej ako o dôveru ľudí k eurovým bankovkám, preto musí byť zaručená ich pravosť, čistota a integrita. Znečistené a poškodené bankovky sa preto likvidujú. Len v roku 2019 vyradili národné centrálne banky približne 5,1 miliardy bankoviek, lebo už nespĺňali prísne normy. Zatiaľ čo roztrhnuté bankovky sa vymieňajú na počkanie, u chýbajúcich častí je to už iné. Pokiaľ z bankovky chýba viac ako centimeter na dĺžku alebo na šírku, je ich možné vymeniť na jednom zo 6 pracovísk NBS osobne, alebo ich zaslať na adresu ústredia poštou. Tu platí pravidlo polovice. Výmena necelých bankoviek sa uskutočňuje iba v prípade, keď z nej nechýba viac ako 50 %, pričom predkladateľ musí preukázať, že chýbajúce časti boli zničené v žiadosti, v ktorej predkladateľ uvedie aj podrobný opis toho, ako došlo k ich poškodeniu.

Pokrčené bankovky nepredstavujú problém. Pozor na zámer. Bankovky nemôžu byť zničené zámerne, musíte preto doložiť písomné vysvetlenie, ako k ich poškodeniu došlo.

Zdroj: Pixabay

Podozrivé škvrny

Ak zistíte, že máte v peňaženke bankovku, ktorá má na sebe farebnú škvrnu, je tu istá pravdepodobnosť, že bola ukradnutá. Môže ísť o atrament pochádzajúci zo zariadení proti krádeži, ktoré sa aktivujú pri pokuse páchateľov o otvorenie bezpečnostnej schránky s bankovkami, ako sú bankomaty či trezory vo vozidlách na prepravu hotovosti. Tieto systémy bankovky pri pokuse o krádež znehodnotia a znemožnia ich ďalšie použitie, čím znižujú riziko, že sa maloobchodníci, banky a ďalší spracovatelia peňazí stanú obeťou trestného činu. Ako ich rozoznáte? Pri zafarbení bankovky inteligentným systémom na neutralizáciu bankoviek ochranný atrament vsiakne do bankovky a zanechá stopy, ktoré sú spravidla výraznejšie na okrajoch bankovky. Najčastejšie používanými farbami ochranného atramentu sú svetlofialová, zelená, modrá, červená alebo čierna. Atrament zvyčajne tečie od okrajov do stredu bankovky, čím vytvára charakteristickú stopu. Niektoré bankovky môžu mať vyblednutú alebo zmenenú farbu, to preto, lebo sa ich páchatelia snažili o odstránenie atramentu. Lepšie preto urobíte, keď ich odmietnete prevziať. Keď už ich ale máte v peňaženke, treba ich odovzdať v NBS a predložiť písomné vyhlásenie, ako ste sa k nim dostali. Ak sa však na bankovke nachádzajú len veľmi slabé škvrny alebo len niekoľko menších, pričom jej okraje sú v pôvodnom stave, s najväčšou pravdepodobnosťou ide len o náhodné znečistenie, napríklad tečúcim perom. Tiež je potrebné doložiť písomné vysvetlenie k typu škvrny, znečistenia alebo impregnácie. Tieto bankovky podľa všetkého nie sú kradnuté a NBS ich prijme a dostanete novú bankovku, alebo vám jej hodnota bude poukázaná na bankový účet. Môžete tak urobiť aj poštou, pričom ich zašlete na adresu ústredia.

Takto zafarbené peniaze pochádzajú pravdepodobne z krádeže.

Zdroj: NBS

Mince bezplatne do 100 kusov

Niekedy sú mince silne znečistené, čo je najčastejším dôvodom ich výmeny. Pokiaľ chcete vymeniť euromince v nominálnych hodnotách 5, 10, 20, 50 centov, 1 a 2 eurá, tento úkon je bez poplatku do 100 kusov. Ak ich máte viac, rátajte s poplatkom vo výške 1 % z hodnoty všetkých predložených euromincí. Zapamätajte si však, že výmena 1 a 2 centových eurových mincí je bez poplatku. Pokiaľ sa rozhodnete mince vymeniť osobne, buď vám ich vymenia v ústredí alebo v expozitúrach NBS na počkanie do počtu 1 000 kusov vrátane, no pokiaľ ich je väčšie množstvo, navrhne vám príslušný pracovník iný termín prevzatia. Môžete tak urobiť aj poštou. Budete potom potrebovať priložiť rovnaké dokumenty ako v prípade bankoviek – fotokópiu identifikačnej dokumentácie, vyplnený výmenný lístok či IBAN účtu.

Minca musí byť celá, aby došlo k jej výmene.
Minca musí byť celá, aby došlo k jej výmene. Zdroj: Pixabay

Náhrady sa neposkytujú za eurobankovky a euromince:

  • pri ktorých je podozrenie, že sú falšované, alebo pozmenené
  • za úmyselne poškodené euromince, napríklad za euromince s vyvŕtaným otvorom
  • za úmyselne znehodnotené alebo poškodené eurobankovky
  • za necelé euromince
  • ak ich poškodením bol spáchaný trestný čin
  • ak pochádzajú z trestného činu
  • za eurobankovky a euromince poškodené za účelom ich znehodnotenia (výrazne
  • označené textom „SPECIMEN“ alebo „VZOR“, alebo eurobankovky, ktoré sú
  • poškodené prederavením piatimi pravidelnými otvormi)
  • ak eurobankovka je zložená z viac častí, ktoré nepatria k sebe

Takto poškodené eurobankovky a euromince budú predkladateľovi odobraté bez náhrady a bude mu vydané potvrdenie o odobratí.

https://5penazi.sk/vzdelavaci-obsah/co-robit-s-poskodenymi-peniazmi/?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=vas_decembrovy_prehlad_noviniek_zo_sveta_financii_a_5penazi&utm_term=2023-01-31#footer_gallery

zdroj/©2023 Inštitút bankového vzdelávania NBS, n.o.