Správne nastavený rodinný rozpočet vám pomôže prispôsobiť výdavky k príjmom.

Rodinný rozpočet: Nastavte si výdavky podľa príjmov

Základom dlhodobo zdravého hospodárenia je míňať toľko, koľko si môžete dovoliť – tak, aby ste si vedeli udržiavať stabilný životný štandard a zároveň dokázali splácať pôžičky, šetriť na väčšie nákupy či mať rezervu na nečakané výdavky.

Poznajte svoje príjmy a výdavky

Ako prvý krok potrebujete poznať mesačné príjmy a výdavky členov vašej domácnosti, s ktorými máte spoločný rozpočet. Jednoducho sa dajú pozrieť vo výpise z účtu napríklad v internetovom bankovníctve alebo v mobilnej aplikácii vašej banky. Nezabudnite si medzi výdavky započítať splátky pôžičiek, ale aj nepravidelné výdavky, ktoré nerobíte každý mesiac, napríklad na oblečenie či na vybavenie domácnosti. Najlepšie je zobrať si priemerné výdavky za niekoľko mesiacov.

Ak sú vaše výdavky dlhodobo vyššie ako príjmy, je čas trochu sa uskromniť. Užitočné je stanoviť si vnútorný limit, koľko môžete minúť do konca mesiaca, aby váš rodinný rozpočet nebol mínusový. Prípadne si stanovte minimálnu sumu, pod ktorú by ste nechceli klesnúť, a podľa toho, ako rýchlo sa k nej blížite, svoje výdavky prispôsobujte. Niektoré internetové bankovníctva ukazujú aj rozdelenie výdavkov podľa kategórií a môžu vám tak pomôcť určiť, na ktoré položky míňate priveľa.

Vytvárajte si rezervu

Samozrejme, niekedy môžu prísť väčšie výdavky, či už nečakané opravy, alebo plánovaná dovolenka či väčšie nákupy. Vhodné je vytvoriť si na ne dopredu rezervu. Pri plánovaných výdavkoch je to o niečo jednoduchšie. Podľa ceny a počtu mesiacov do nákupu si viete určiť, koľko si navyše musíte odkladať. K lepšej disciplíne pomáha posielať si tieto prostriedky na samostatný sporiaci účet zriadený špeciálne na tento účel.

Dobré je sporiť si aj na nečakané udalosti. Primeraná výška rezervy závisí od vašich možností, ale zjednodušené pravidlo je držať si ju vo výške aspoň trojmesačných výdavkov, takže v prípade, že stratíte príjem alebo vás postihnú nečakané výdavky, budete mať dlhší čas na prispôsobenie sa bez toho, aby ste museli riešiť akútne otázky živobytia.

Neprehliadnite

Investovanie si vyžaduje detailné plánovanie

Zdravé riadenie financií neznamená, že nemôžete mať pôžičku na bývanie či na tovary, ktoré budete využívať dlhodobo. Malo by však platiť, že vec, na ktorú si požičiavate, by nemala mať kratšiu životnosť ako splatnosť úveru. Ak si požičiate na byt, ten bude zrejme stále stáť, aj keď úver dosplácate. Naopak, zobrať si spotrebný úver na dovolenku môže znamenať, že vám ju o niekoľko rokov bude viac ako spomienky na oddych pripomínať už len splátka úveru. Pôžičky by mali byť len v takej výške, ktorú dokážete komfortne splácať. Platí aj to, že čím lepšie viete hospodáriť s peniazmi, tým máte lepšiu šancu, že vás ohodnotí dobre aj banka a viete dostať vyšší či lacnejší úver.

Základom správneho nakladania s financiami je poznať svoje príjmy a nastaviť si výdavky tak, aby ste ich dlhodobo neprekračovali. Ak nemáte čas na podrobné prehľady, môžete si napríklad aspoň sledovať, či ste pred ďalšou výplatou so stavom na vašom účte neklesli nižšie ako pri tej predchádzajúcej. Zároveň myslite aj na budúce výdavky. Väčšiu kontrolu a prehľad nad rodinným rozpočtom získate, ak si  ušetrené prostriedky oddelíte a pošlete ich na samostatný účet a takto si sporíte na budúce plánované výdavky či tvoríte rezervu na tie neočakávané.

zdroj/ ©2023 Inštitút bankového vzdelávania NBS, n.o.